Kotvičník účinky

Kotvičník zemní je bylina s mimořádnými účinky a obsahovým složením, jejíchž schopností využívaly a využívají národy na celém světě. Wikipedie uvádí, že divoké kmeny primitivních Indiánů využívají sušenou nať Kotvičníku pro jeho močopudné, antiseptické a protizánětlivé účinky na organismus. Číňané jej využívají k léčbě jaterních, ledvinových a kardiovaskulárních nemocí. Další národy jej využívají při léčbě neplodnosti a ztrátě potence. Sportovci na celém světě jej využívají pro zvýšení hladiny testosteronu, která jim umožňuje snadnější nárůst svalové hmoty a zvyšuje sportovní výkony.

MUŽI - TESTOSTERON A ZTRÁTA VITALITY

Hladina testosteronu u mužů začíná pomalu, ale jistě klesat po dosažení věku 35 let. Nedostatek testosteronu se ve středním věku projevuje typicky ztučněním postavy, ochabnutím sexuálního zájmu a ztrátou mladické vitality a vzhledu. S poklesem hladiny testosteronu se mění i chování - objevuje se typická mrzutost, podrážděnost a deprese. Terapie, která zvyšuje hladinu testosteronu, pomáhá mužům opět získat mladistvou vitalitu.

ŽENY - ESTROGEN A ZTRÁTA VITALITY

Také u žen se po dosažení věku cca 45 let mění poměry hormonálních hladin - blíží se menopauza, dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.  S nástupem menopauzy může být spojena celá řada potíží jako je bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, špatné libido, únava a ospalost, popř. i deprese. Terapie pomocí sušené natě Kotvičníku, přispívá ke zvýšení hladiny estradiolu a pomáhá ženám tyto potíže potlačit, získat novou životní energii.

PŮVOD BYLINY KOTVIČNÍK

Typickým prostředím pro výskyt Kotvičníku jsou suchá slunná místa, stepi a písčiny. Kotvičník se pravděpodobně původně rozšířil do ostatních částí zeměkoule z písečných mořských pobřežích Číny a Japonska. V současné době se vyskytuje v mnohých oblastech Asie, Evropy, Afriky i Austrálie. Rozšířena je například v oblasti Střední Asie, Číně, Indii a na Srí Lance, na březích Kaspického, Azovského, Středozemního a Černého moře. Na mnoha místech se vyskytuje planě, ale stále více je v různých zemích pěstován řízeně pro farmaceutické účely. Kotvičník lze pěstovat také v našich končinách. Nevýhodou je, že pěstování je na rozdíl od jiných částí světa sezónní, sklizeň tedy probíhá jednou v roce.

KOTVIČNÍK A JEHO OBSAHOVÉ LÁTKY

Kotvičník obsahuje neuvěřitelně velké množství účinných látek, kterému může konkurovat málokterá rostlina. Mezi účinné látky patří například sapogeniny -gitigenin, diosgenin, ruskogenin, chlórgenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice,steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin a quercetin, alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, dále behenové, stearové, palmitové a další. Obsahuje také taniny, sacharidy, steroly, dále derivát diosgeninu desoxidiosgenin, gracillin, dioscin a terrestrosiny A - E a také vitamin C